Select Page

Plečiamos projekto „Knygų startas“ veiklos – nuo šiol pirmosios knygos lauknešėlius gaus ne tik kiekviena naujagimio susilaukusi šeima Lietuvoje, bet ir užsienyje gimstantys lietuvių vaikai.

Pirmiausia šie lauknešėliai pasieks Jungtinėje Karalystėje, Norvegijoje, Vokietijoje, Airijoje, Švedijoje, Danijoje, Nyderlanduose, Ispanijoje ir Prancūzijoje gyvenančias šeimas, o antrą šių metų pusmetį prie šio prasmingo projekto prisijungs ir daugiau Lietuvos diplomatinių atstovybių bei konsulinių įstaigų. Nauja projekto partnerė – Lietuvos užsienio reikalų ministerija – pasirūpins komunikacija su atstovybėmis užsienyje, projekto „Knygų startas“ lauknešėlių logistika ir kitais svarbiais klausimais.

„Partnerystė su Užsienio reikalų ministerija yra neabejotinai svarbus žingsnis įgyvendinant projektą. Tai mums leis žinią apie ankstyvojo skaitymo svarbą skleisti dar plačiau, pasiekti naujagimio susilaukusias lietuvių šeimas ir ne Lietuvoje. Pirmoji jų vaiko knyga bus lietuvių kalba, tad ši partnerystė sudarys sąlygas formuoti mažylio tautinį identitetą nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų. Šie vaikai, kaip ir gimę Lietuvoje, yra mūsų šalies ateitis“, – pabrėžė Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius R. Gudauskas.

 

💬 „Tikimės, kad užsienyje gimusiems mažiesiems lietuviams šis projektas padės nuo pat vaikystės geriau pažinti Lietuvą, didžiuotis jos istorija, lietuvių kalba ir kultūra. Lietuvių kalbos mokymas yra itin svarbus ugdant jaunosios diasporos kartos tapatybę ir pilietiškumą bei skatinant grįžimą į Lietuvą“, – susitikimo metu pabrėžė užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas.
📗 Lietuvos diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos užsienyje įteiks „Knygų starto“ lauknešėlius jauniausiųjų, iki 3 metų amžiaus, Lietuvos diasporos vaikučių tėveliams ar globėjams, kurie kreipiasi dėl vaiko gimimo fakto įtraukimo į apskaitą ar teikia prašymą išduoti vaikui pirmąjį asmens tapatybės dokumentą.
📕 Plačiau URM.LT 🔗 https://bit.ly/3x3Og5r

 

___________________________________________________

Knygų startas“ – kas tai?

„Knygų startas“ – tarptautine patirtimi paremtas ankstyvojo skaitymo skatinimo projektas, kurio metu naujagimiams ir jų tėveliams dovanojamas ankstyvojo skaitymo skatinimo lauknešėlis.

 

Kur galima gauti lauknešėlį?

Nuo 2021 m. lapkričio 29 d. kiekvienas Lietuvos naujagimis lauknešėlį gauna visuose Lietuvos ligoninių gimdymo skyriuose.

Koks šio projekto tikslas?

Pagrindinis projekto tikslas – užauginti Lietuvoje pirmą kartą vaikų, kurių skaitymo patirtis prasideda nuo pat pirmų dienų, kartu skatinant skaitymą šeimoje ir padedant jauniems tėvams įsisąmoninti ankstyvojo skaitymo svarbą ir suteikiant jiems reikalingų priemonių ir žinių. Tai atspindi ir projekto šūkis: „Su kiekviena knyga – ūgteli karta!“

Mes tikime, kad „Knygų startas“ – sėkmingo gyvenimo startas visiems Lietuvos vaikams.


Kodėl ankstyvasis skaitymas toks svarbus?

Neurologiniu požiūriu pirmi treji vaiko gyvenimo metai yra ypač svarbūs jo raidai. Šiuo laikotarpiu smegenys ima pratintis prie kalbos. Moksliniai tyrimai patvirtina, kad žmogus galėtų labiau atskleisti savo potencialą, nuo pirmų dienų jis turi augti kuo turtingesnėje kalbinėje aplinkoje. Skaitymas – vienas iš būdų šią aplinką kokybiškai praturtinti. Jis lavina vaiko gebėjimus aiškiai reikšti mintis, treniruoja mąstymą, atmintį ir vaizduotę, moko sutelkti dėmesį, skatina kūrybiškumą ir dar begalę kitų nepaprastai svarbių įgūdžių. Todėl ypač svarbu vaikus su knyga ir skaitymu supažindinti jau nuo pirmų gyvenimo dienų.

Daugiau informacijos apie projektą rasite čia.

Taip pat kviečiame mus sekti „Instagramo“ paskyroje knygustartas.

Projekto globėja – Diana Nausėdienė.

Kas sudaro lauknešėlį?

Indrės Zalieckienės knygelė „Kapt kapt kapt“, atitinkanti 0–3 metų vaikų galimybes ir poreikius, Nacionalinės bibliotekos skaitymo specialistų parengti patarimai tėvams, kaip skaityti su vaiku, spalvingi skirtukai, pirmasis skaitytojo pažymėjimas.

Visos priemonės pateikiamos specialioje „Knygų starto“ kuprinėlėje, kurią ateityje vaikas galės panaudoti eidamas į biblioteką.

„Knygų starto“ skaitytojo pažymėjimą, pateikę lauknešėlyje esančią skrajutę, galite pasiimti šiose bibliotekose ir jų filialuose.

 

Informacijos šaltinis: https://skaitymometai.lnb.lt/